Praktické informace

Na prvním místě je nutné upozornit na to, že táboření ve volné přírodě je v Řecku zakázáno. Řecké úřady tak činí díky vysokému nebezpečí požáru, který se v suchých oblastech velmi rychle šíří, o čemž jsme se mohli v posledních letech bohužel přesvědčit. Řecko je sice relativně bezpečnou zemí, nicméně v poslední době se zde kriminalita rozrůstá, a proto je třeba dát si pozor na své osobní věci.

Pozor na cennosti v Řecku

Cennosti je ideální nechat v hotelovém trezoru, kde o ně určitě nepřijdete. Napětí v zásuvkách je v Řecku stejné jako v České republice, tedy 220 V. Určitě je třeba být opatrný při cestování vlastním autem, jelikož Řekové nejsou příliš tolerantní řidiči. Poměrně důležitá informace se také týká jakéhokoli přechovávání drog anebo omamných látek. Tresty jsou v Řecku poměrně vysoké. To samé se týká i ozbrojování, za to je považován i nůž anebo slzný plyn, který přechovávají turisté ve svém zavazadle.

Potápět se nemůžete všude

Ten, kdo se jede k řeckým břehům potápět, by měl vědět, že ponory s plnou výstrojí jsou povoleny pouze v určitých částech Řecka. Za nepovolené potápění mohou milovníci této aktivity dostat tučnou pokutu. Navštívení mnišského státu Athos je povoleno pouze mužům starším 18 let. Pokud se vydají turisté například do nějakých staveb sakrálního rázu, mezi které řadíme třeba kláštery Meteora, tak je třeba být decentně oblečený, což představuje oděv pokrývající celé tělo. Ideální jsou dlouhé kalhoty a bunda nebo mikina. Na všech turistických stezkách a také v archeologických nalezištích je třeba dbát opatrnosti, jelikož poškození nějaké památky by mohlo mít nedozírné následky.

Nakupujte jak o život

Řecko last minute nabízí také velké možnosti nakupování. Otevírací doba obchodů se tu příliš nedodržuje a zejména v turistických letových bývá otevřeno prakticky nepřetržitě. Když přijdete na trhy, tak je třeba počítat s tím, že budete smlouvat. Nejde sice o žádné dramatické smlouvání, nicméně i tak se tento zvyk dodržuje. Mezi typické suvenýry, které se z Řecka vozí, patří třeba ručně tkané přehozy, koberečky anebo tradiční keramika. Turisté si také často odvážejí různé výrobky z olivového dřeva anebo olivová mýdla či mycí houby. Hodně se také dovážejí předměty přímé spotřeby, tedy jídlo. Jsou jimi různá koření a také vína. Mezi často vyvážené pochutiny řadíme taktéž med v různých modifikacích - například s ořechy anebo mandlemi, chalvu a mandlové cukroví.

Zdravotnictví vás příjemně překvapit

Zdravotnictví je v Řecku na poměrně vysoké úrovni. Ideální je ovšem připojištění. Vyvarujete se pak zbytečně vysokým platbám v hotovosti.

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 16°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 17°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.69 CZK

USDUSD = 22.11 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist