Kuchyně v Řecku

Řecká kuchyně je charakteristická zejména svou pestrostí a také tím, že je poměrně zdravá. Za naprostý základ jídel je považován olivový olej vyráběný přímo na území Řecka. Z dalších ingrediencí jmenujme například česnek, cibuli, rajčata, anebo artyčoky. Často se využívá tradiční řeckých ovčích sýrů anebo sýrů kozích. Řekové mají rádi také maso. Asi nejčastěji se využívá masa skopového a jehněčího, nicméně hodně oblíbená jsou také kuřata na různé způsoby a v neposlední řadě také maso rybí, což je dáno samozřejmě geografickou polohou Řecka a jednotlivých oblastí. V klasickém řeckém jídelníčku rozhodně nesmí chybět různé luštěniny, a to jak hrách, čočka fazole, tak i oblíbená cizrna. Řekové by si také nedovedli svá jídla představit bez různých zeleninových salátů. Nejčastěji se podává salát listový politý nějakým tradičním dresinkem.

Typická řecká kuchyně

Než přejdeme k jednotlivým pokrmům, je třeba si říct něco o tom, jak se Řekové během dne stravují. Snídaně je podobná jako v ostatních evropských zemích, kdy si nejčastěji dávají kávu a nějaké pečivo, nicméně rozdíl je hlavně v obědě, který následuje poměrně pozdě po snídani, a to až kolem třetí či čtvrté hodiny odpolední. Večeři mají Řekové až někdy kolem půl desáté večer. Mnohdy hodují až pozdě do noci. Hlavní jídlo se v Řecku neobejde bez předkrmu, který je mnohdy ještě důležitější než samotné hlavní jídlo, tedy alespoň co se časové náročnosti týče. Mezi nejoblíbenější předkrmy patří třeba grilované paprikové lusky anebo pasta z cukety či lilku. Asi nejznámější řeckou specialitou je gyros. Jde o tenoučké plátky masa, které jsou postupně odřezávány z velkého kusu, jenž se griluje na tyči. Tyto kousky masa jsou podávány v pitě, což je tradiční řecká placka. Pokrm se stal hitem a lze si jej koupit v různých částech světa, nicméně v Řecku je pravý originál, který je obohacen o ten pravý řecký dresink a další ingredience.

Vyzkoušejte mussaku

Tradičním pokrmem je také moussaka, kterou představují zapečené lilky nakrájené na plátky, které jsou zkombinovány s bramborami a mletým masem. Často také vidí turisté, jak Řekové grilují klasické souvlaki, což je špíz masa na jehle. Dalších řeckých specialit nelze zapomenout na tzatziki, což je tradiční řecký pokrm skládající se z nastrouhaných okurek, česneku, a tradičního řeckého jogurtu.

Sladkosti v řecké kuchyni

Řekové milují také sladké dezerty, z nichž je nejznámější asi tradiční chalva, tedy moučník vyráběný z mouky, pasty ze sezamových semínek zvané tahini a oleje, medu a ořechů. Řecká sladká kuchyně je medem doslova prošpikována. Mezi dezerty se řadí třeba také baklava. Z alkoholických nápojů si místní obyvatelé asi nejčastěji dají Metaxu.

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 16°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 17°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.69 CZK

USDUSD = 22.11 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist