Tipy na výlet

Hlavní město Athény

Hlavní město Řecka nabízí velké množství starověkých památek, které turista nebude schopen projít i za několik dní, čímž je Řecko skutečně proslulé.. Většina z těchto pamětihodností se nachází v turecké čtvrti zvané Plaka. Velmi významnou památkou je třeba takové Dionýsovo divadlo, které pochází již ze 4 století před naším letopočtem a anebo chrám boha Dia. Právě tato stavba bývala největší svého druhu na území starověkého Řecka. Vyznačuje se celkem 104 korintskými sloupy. Dnes těchto sloupů mohou návštěvníci obdivovat celkem pouze 15. Krásný je také starý královský palác nacházející se na náměstí Syntagma. Dnes v jeho budově sídlí řecký parlament. Nejen milovníci sportu si určitě najdou cestu na Olympijský stadion v Athénách. Byl postaven na místě, kde se konaly olympijské hry ve starověku. Hlavní dominantou Athén je ovšem známá Akropole, která je představována zhruba čtyřhektarovou skálou. Právě tady se odehrávala většina společenského života antických lidí.

Olympie a Olymp

Střediskem kultu nejvyššího řeckého boha Dia byla pochopitelně Olympie. Právě tady byly dle historických pramenů založeny roku 776 před naším letopočtem olympijské hry. Od tohoto data také Řekové začali počítat svůj letopočet. V současnosti se na tomto místě nachází archeologické vykopávky a dvě muzea. Spatřit lze i místo u oltáře bohyně Héry, kde se i v dnešní době zapaluje pravidelně olympijský oheň. Na úpatí hory Parnas se nachází také proslulé Delfy, v nichž se nacházela světoznámá věštírna. Nachází se zde také stadion pro 500 diváků, který se řadí mezi vůbec jedny z nejzachovalejších antických památek. Zavítat by turisté měli také na nejvyšší horu Řecka Olymp s nadmořskou výškou 2 917 metrů. Právě tady bylo dle legend sídlo starověkých bohů.

Kláštery Meteora

Pravděpodobně nejroztodivnější kláštery na celém světě jsou nazývány jako Meteora a leží v Thessalské nížině severním směrem od obce Kalambaka. Vznikly zhruba v období mezi 14. až 16. stoletím na vrcholech pískovcových skal. Slovo Meteora znamená v překladu zavěšené ve vzduchu, což rozhodně není daleko od pravdy. Přístupovou cestu do klášterů byste hledali mnohdy marně. Celkový počet těchto pozoruhodných staveb je 24. Některé z klášterů jsou dokonce přístupné i veřejností. V roce 1988 byla tato lokalita zapsána na Seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Ostrov Kréta

Tento pozoruhodný ostrov nabízí krásnou tradiční architekturu prezentovanou bílými domky s modrými okenicemi a dveřmi a mnohá krásná zákoutí. Turisté většinou zavítají na nádherné písečné pláže, které se řadí k těm absolutně nejčistším na celém území Řecka. Často se na Krétu jezdí také za návštěvou zbytků paláce Knossos, ve kterém panoval sám bájný král Mínos.

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 16°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 17°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.69 CZK

USDUSD = 22.11 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist